Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
DESIGNED BY JOOMLATD

Gmina Nasielsk

Miasto i gmina Nasielsk położone są na Równinie Mazowieckiej, w województwie mazowieckim. Gmina Nasielsk położona jest ok.50 km od Warszawy i przynależy do powiatu Nowy Dwór Mazowiecki. Graniczy z gminami: Joniec, Nowe Miasto, Świercze, Winnica, Serock, Pomiechówek i Zakroczym. Siedzibą gminy jest miasto Nasielsk, zlokalizowane centralnie w stosunku do jej obszaru. Miasto Nasielsk liczy sobie 7419 mieszkańców, natomiast gmina 11960, co łącznie daje liczbę 19 379 (stan na 31 grudnia 2006 r.).

Obszar miasta i gminy Nasielsk to ok. 20 548 ha, w tym: gmina 19 295 ha i miasto 1253 ha. Podstawową funkcją gminy jest rolnictwo. Użytki rolne stanowią 83,5% powierzchni gminy i 84,2% powierzchni miasta, przy niskim stopniu lesistości. W skład gminy Nasielsk wchodzi 65 sołectw (Aleksandrowo, Andzin, Borkowo, Broninek, Budy Siennickie, Cegielnia Psucka, Chechnówka, Chlebiotki, Chrcynno, Cieksyn, Czajki, Dąbrowa, Dębinki, Dobra Wola, Głodowo Wielkie, Jackowo Dworskie, Jackowo Włościańskie, Jaskółowo, Kątne, Kędzierzawice, Konary, Kosewo, Krogule, Krzyczki-Pieniążki, Krzyczki Szumne, Krzyczki-Żabiczki, Lelewo, Lorcin, Lubomin, Lubominek, Malczyn, Mazewo Dworskie (wsie: Mazewo Dworskie A i Mazewo Dworskie B), Mazewo Włościańskie, Miękoszyn, Miękoszynek, Młodzianowo, Mogowo, Mokrzyce Dworskie, Mokrzyce Włościańskie, Morgi, Nowa Wieś, Nowa Wrona, Nowe Pieścirogi, Nowiny, Nuna, Paulinowo, Pianowo (miejscowości: Pianowo-Bargły i Pianowo-Daczki), Pniewo, Pniewska Górka, Popowo Borowe, Popowo-Południe, Popowo-Północ, Psucin, Ruszkowo, Siennica, Słustowo, Stare Pieścirogi, Studzianki, Toruń Dworski, Toruń Włościański, Wągrodno, Wiktorowo, Winniki, Zaborze, Żabiczyn).

Burmistrzem Gminy Nasielsk jest Bernard Dariusz Mucha
Siedziba Urzędu Gminy: 05-190 Nasielsk
ul. Elektronowa 3
tel. 23 693-30-00; faks 23 691-24-70

Przyroda i rolnictwo

Walory przyrodniczo-krajobrazowe i położenie w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji warszawskiej spowodowały rekreacyjne wykorzystanie rejonu rzeki Wkry ? jednej z najczystszych w Polsce. Jako dominująca jest turystyka pobytowa na bazie indywidualnego budownictwa letniskowego. W okresie letnio ? wiosennym warszawiacy odwiedzają tam swoje działki rekreacyjne. Malowniczo położone koryto rzeki, wśród zielonych łąk i sosnowych lasów pozwala na spokojny i aktywny wypoczynek. Rozbić namiot, wynająć kwaterę, aby łowić ryby i zbierać grzyby można w letniskowych wsiach Cieksyn, Lelewo i Borkowo.

Tło historyczne

Miasto Nasielsk istnieje już od dziesięciu wieków i należy do grona najstarszych miast na Mazowszu i w Polsce. W XIV w. książę mazowiecki Janusz I nadaje część miasta książęcego Nasielska (2/3 Nasielska) ? civitas Nostra Nosielsko, na własność swemu ulubionemu rycerzowi Jakuszowi (Jakubowi) z Radzanowa, zwanemu Białym. Przeniesieniu własności towarzyszy nadanie mu tzw. prawa miejskiego chełmińskiego. W rękach tej rodziny Nasielsk pozostaje do roku 1647. W XV w. zostaje zbudowany w części klasztornej Nasielska nowy murowany kościół. W roku 1532 r. ? król Zygmunt I Stary przekazuje Nasielsk Janowi Nosielskiemu, podskarbiemu Ziemi Zakroczymskiej. W XVIII w. ? król Stanisław August Poniatowski potwierdza na prośbę mieszczan przywileje ustanawiające dni odbywania targów i jarmarków, otrzymane od królów: Zygmunta I, Władysława IV, Jana III Sobieskiego. W czasie kampanii napoleońskiej pod Nasielskiem dochodzi do bitwy między francuską armią generała Davouta a wojskami rosyjskimi. W XIX wieku miasto przestaje być własnością prywatną i usamodzielnia się. Następuje też otwarcie linii kolejowej z Warszawy przez Nasielsk do Gdańska. Podczas wojny polsko ? rosyjskiej pod Nasielskiem toczą się ciężkie boje z bolszewikami w ramach tzw. ?bitwy warszawskiej?. W 1924 r. oddano do użytku linię kolejową Nasielsk-Toruń.

Obiekty związane z kulturą

Na terenie Gminy Nasielsk znajduje się 5 zespołów dworsko-pałacowych. Na szczególną uwagę zasługuje zespół pałacowo-dworski w Chrcynnie (przy drodze Nasielsk-Warszawa, około 3 km od Nasielska), którego projektantem był znany architekt Henryk Marconi. Cały zespół znajduje się obecnie w rękach prywatnych, pałac jest restaurowany. Godne uwagi są również 2 dwory w kształcie willi włoskiej ? 22 w Kosewie (własność prywatna) i w Pianowie (siedziba szkoły podstawowej). Pozostałe zespoły dworskie znajdują się w Lubominie i w Lelewie (dworek mansardowy). Działa Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna (ponad 26 tys. woluminów) z filiami w Nowych Pieścirogach i Cieksynie. Nasielski Ośrodek Kultury oprócz wielu działań edukacyjnych i kulturowych organizuje także większe imprezy cykliczne takie jak: Dni Nasielska, Festiwal Rockowy, Festiwal Letni. Od dawna otwarte kino ?Niwa? przyciąga wielu widzów. Wydawane jest lokalne czasopismo ?Życie Nasielska?. Działają też Nasielskie Towarzystwo Kultury, Towarzystwo Miłośników Ziemi Nasielskiej.

TOP