Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
DESIGNED BY JOOMLATD

„Mazowieckie dobre praktyki i tradycje kulinarne – kiszonki warzywne” - podsumowanie

Administrator on 30 sierpień 2022.

W czwartek 25.08.2022r. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Pokrzywnicy odbyło się szkolenie pn.: „Mazowieckie dobre praktyki i tradycje kulinarne – kiszonki warzywne” zorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz LGD Zielone Mosty Narwi.

Spotkanie rozpoczął Pan Albert Jaworski – Prezes Zarządu stowarzyszenia Zielone Mosty Narwi. Następnie Pan Krzysztof Zaniewski – Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie - wygłosił prelekcję dotyczącą m.in. wpływu probiotyków na zdrowie człowieka oraz pozytywnych właściwości kiszonek warzywnych. Część teoretyczną szkolenia zakończyła Pani Anna Litwin – Blue Haskap. Pani Anna opowiedziała o swojej pasji do przetwórstwa warzyw i owoców. W części praktycznej szkolenia uczestnicy przygotowywali kiszonki warzywne, m. in. kiszonkę z rzodkiewki, kalafiora, brokuła, kimchi oraz zakwas buraczany. Na zakończenie uczestnicy skosztowali przepyszny obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Klaskach - Czerwone Korale.

Bardzo dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pokrzywnicy za udostępnienie sali oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i wspaniałą atmosferę.

TOP